Evangélikus Papnék Johannita Szeretetotthon
Cím: 2143. Kistarcsa, Szent László u. 2.
Tel-fax: 06-28/470-090,
E-mail: papnek@lutheran.hu
Intézményvezető: Juhász Eszter, tel:06-20/824-5098
Lelkész: Johann Gyula, tel:06-20/824-2074
Mottónk: „Mert éheztem és ennem adtatok, szomjaztam, és innom adtatok, jövevény voltam, és befogadtatok…” (Máté 25:35.)
Szeretettel köszöntjük!
Intézményünk Kistarcsán található, kertes, családi házas környezetben.
Kistarcsa dinamikusan fejlődő település, mely 2005-ben városi rangot kapott. A település a budapesti agglomeráció első körgyűrűjéhez tartozik, közvetlenül határos délnyugatról a Főváros XVI. kerületével. (Kistarcsán működik Pest megye legnagyobb kórháza, mely Flór Ferencről kapta a nevét.)
Személyautóval a 3. sz. főúton, és tömegközlekedési eszközzel (HÉV, Volán busz) egyaránt jól megközelíthető. A HÉV megálló és a Szeretetotthon közti távolság gyalogosan 5 perc alatt megtehető. A város területén helyi buszjárat is közlekedik
A Szeretetotthon 1931-től más-más körülmények között, de folyamatosan teljesíti szolgálatát, biztosítja az idős testvérek ellátását.
Az ország egész területéről fogadunk jelentkezőket: elsősorban özvegy papnék, diakonisszák, lelkész hozzátartozók és magukra maradt idős hölgyek gondozását, ápolását végezzük. Szabad férőhely esetén azonban segíteni tudunk a környéken élő ellátásra jogosultakon is.
Jelenleg 30 fő gondozására van lehetőségünk.
A lakók egy-, illetve két ágyas szobákban élnek. Beköltözéskor a szoba nagyságától függően hozhatják személyes bútoraikat, használati tárgyaikat.
Az Otthon földszintjén található az imaterem, mely a lakók mellett a város evangélikusai számára is nyitott.
A Szeretetotthon saját konyhával, ebédlővel, mosodával rendelkezik. A saját konyha lehetőséget ad arra, hogy a lakók életkori sajátosságuknak megfelelő étkezésben részesülhessenek.
A szintek közötti közlekedést az épületen belül lift biztosítja.
Az otthonnak szép parkosított, öntözőberendezéssel, padokkal, filagóriával ellátott udvara van, mely a lakók pihenését, felüdülését szolgálja.
Szolgáltatásaink:
• Napi 3x-i étkezés
• Takarítás-mosás
• 24 órás ápolás-gondozás (szakképzett munkatársakkal)
• orvosi ellátás
• reggeli áhítat, vasárnap és ünnepnapokon istentisztelet
• szabadidő hasznos eltöltése (kézműves és kulturális programok)
Leggyakrabban feltett kérdések:
Hogyan lehet bekerülni?
- Minden esetben személyes találkozásra van szükség, hogy bemutathassuk Otthonunkat, szolgálatunkat és részletesen beszéljünk a lehetőségekről. Ekkor kerül átadásra a jelentkezési lap, melynek kitöltése és beadása után elvégezzük az előgondozást. Ez után az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői intézet megállapítja, hogy a jelentkező jogosult-e idősotthoni ellátásra.
- A hivatalos dokumentumok beszerzése után már csak ki kell várni a szabad férőhelyet.
Mennyit kell várni?
- A várakozási időszakot több külső körülmény határozza meg. Lehet pár hét, de akár egy év is. A jelentkezők közül nem mindig a sorrendiség dönti el a beköltözés idejét, sokkal inkább a rászorultság.
Mennyit kell fizetni?
- Havonta személyi térítési díjat kell fizetni, melynek összege évente 2 alkalommal változhat. 2009-ben ez az összeg 75.000 Ft/hó volt.
Célunk, hogy a Szeretetotthonba beköltözők ne csak lakhatást, és teljes ellátást kapjanak, hanem valóban otthonra találjanak életük utolsó szakaszában. Különös hangsúlyt kap az emberi méltóság megőrzése az utolsó percig.
Az Otthon rövid története
A magyarországi evangélikus papnék 1926-ban tartották első konferenciájukat, ahol számba vették feladataikat, szolgálatuk lehetőségeit. Ennek alapján 1928-ban szövetségbe tömörültek. Az Evangélikus Papnék Országos Szövetségének (EPOSZ) alapszabálya két kiemelt fontosságú határozatot tartalmazott:
• özvegy papnék segítése, gondjaik hordozása
• papnék képzése
Az özvegy papnék részére létesítendő otthon eszmei elindítója, megvalósítója Blatniczka Pálné országos főtitkár volt.
1929 áprilisában megvásárolták a Zsófialigeti, Szent László úti épületet dr. Raffay Sándor bányakerületi püspök segítségével.
Az épület célszerű átalakítása és berendezése sok időt vett igénybe. A megnyitás ünnepélyes alkalma 1931 őszén volt. Nem véletlenül került az épület homlokzatára: „ERŐS VÁR A MI ISTENÜNK!”, mert Istennek különös csodája, hogy abban a nehéz gazdasági helyzetben az Evangélikus Özvegy Papnék Otthona megvalósulhatott.
A II. világháború idején az Otthon, mint szeretetintézmény a budapesti Svéd Királyi Követség oltalma alá került. Épületkárok keletkeztek, de élelmezési gondok nem voltak. Személyi veszteség nélkül élték át a nehéz időket.
1950. március 6-án az EPOSZ – kényszerintézkedésre – feloszlott, ezzel a háttér megszűnt.
Az Otthon a Magyarországi Evangélikus Egyház tulajdona lett.
1964-ben az épület halaszthatatlan renoválása a LVSZ jelentős segítségével valósult meg.
1991. május 20-án új épületszárny átadására került sor, ugyancsak jelentős külföldi segítséggel.